Fortsæt til hovedindholdet

Menighedsrådsvalg 2024

Tema:
Find information og praktiske oplysninger om menighedsrådenes arbejde og valget i 2024

Orienteringsmøder 14. maj 2024:

AMAGER:

Allehelgens Sogn
Allehelgens Kirke
19:00
 
Krypten, Ungarnsgade 43,­ 2300 Kbh S
Dragør Sogn
Dragør Kirke
18:00
 
Sognegården, Kirkevej 170, 2791 Dragør
Filips Sogn
Filips Kirke
19:00
 
Menighedssalen, Kastrupvej 57, 2300 Kbh S
Højdevangs Sogn
Højdevangskirken
19:00
 
Menighedshuset, Irlandsvej 47, 2300 Kbh S
Islands Brygges Sogn
Hans Tausens Kirke
19:00
 
Menighedssalen, Halfdansgade 6, 2300 Kbh S
Kastrup Sogn
Kastrup Sogn
19:00
 
Præstegården, Kastrupvej 412, 2770 Kastrup
Korsvejens Sogn
Korsvejskirken
18:00
 
Korsvejskirken, Sirgræsvej 81, 2770 Kastrup
Nathanaels Sogn
Nathanaels Kirke
19:00
 
Sognegården, Holmbladsgade 19, 2300 Kbh S
Simon Peters Sogn
Simon Peters Kirke
18:00
 
Kirkesalen, Kastrupvej 157, 2300 Kbh S
Skelgårds Sogn
Skelgårdskirken
19:00
 
Skelgårdskirken, Sindingvej 9, 2770 Kastrup
Solvang Sogn
Solvang Kirke
19:00
 
Remisevej 10, 2300 Kbh S
Store Magleby Sogn
Store Magleby Kirke
18:00
 
Graverboligen, Kirkevej 6, 2791 Dragør
Sundby Sogn
Sundby Kirke
19:00
 
Menighedshuset, Oliebladsgade 2, 1. sal, 2300 Kbh S
Sundkirkens Sogn
Sundkirken
20:00
 
Krypten, Ungarnsgade 43,­ 2300 Kbh S
Tårnby Sogn
Tårnby Kirke
19:00
 
Konfirmandstue Nord, Englandsvej 330, 2770 Kastrup
Ørestad Sogn
Ørestad Kirke
19:00
 
Robert Jacobsens Vej 66a, 2300 Kbh S

CHRISTIANSHAVN:

Christians Sogn og Vor Frelsers Sogn
Christians Kirke og Vor Frelsers Kirke
19:00
 
Stanleys Gaard, Store Søndervoldstræde 2, 1420 Kbh K

BELLAHØJ OG BISPEBJERG:

Bellahøj
Bellahøj-Utterslev Sogn
Bellahøj Kirke
19:00
 
Frederikssundsvej 125A, 2700 Brønshøj
Bispebjerg
Bispebjerg Sogn
Grundtvigskirken
19:00
 
På Bjerget 14B, 2400 København NV
Brønshøj
Brønshøj Sogn
Brønshøj Kirke
17:00
 
Sognehuset, Brønshøj Kirkevej 4D, 2700 Brønshøj

BORNHOLM:

Allinge-Sandvig Sogn
Allinge Kirke
19:00
 
"Kærnehuset", Kirkeplads 2, 3770 Allinge
Bodilsker Sogn og Svaneke Sogn
Bodils Kirke Svaneke Kirke
19:00
 
Sognegården Siloam, Kirkebakken 9, 3740 Svaneke
Gudhjem Sogn
Gudhjem Kirke
19:30
 
Gudhjem Bibliotek, Åbogade 7, 3760 Gudhjem
Hasle og Rutsker Sogn
Hasle Kirke og Ruts Kirke
19:30
 
Væksthuset, HIF's  lokaler, Bykærvej 4, 3790 Hasle
Ibsker Sogn (16. maj!)
Ibs Kirke
17:00
 
Bodils Kirke, Rønnevej 46, 3730 Nexø
Klemensker Sogn og Rø Sogn
Sankt Clemens Kirke og Rø Kirke
19:00
 
ankt Clemens Kirke, Bedegadevej 1A, 3782 Klemensker
Knudsker Sogn
Sct. Knuds Kirke
19:00
 
Snorrebakken 54B, 3700 Rønne
Nexø Sogn og Poulsker Sogn
Nexø Kirke og Sankt Povls Kirke
19:00
 
Kirkeskolen, Snogebæk, Hovedgade 17, 3730 Nexø
Nyker Sogn
Ny Kirke
19:00
 
Nyker Præstegård,  Ellebyvej 2, 3700 Rønne
Nylarsker Sogn (15. maj!)
Nylars Kirke
19:00
 
Nylars Samlingshus, Kirkevej 6-8, 3720 Aakirkeby
Olsker Sogn
Olsker Kirke og Tejn Kirke
19:00
 
Sognelokalerne, Lindesgårdsvej 2, 3770 Allinge
Rønne Sogn
Sankt Nicolai Kirke
19:00
 
Præstegårdsladen, Pistolstræde 12, 3700 Rønne
Vestermarie Sogn
Vestermarie Kirke
19:00
 
Sognegården, Vestermarievej 41, 3700 Rønne
Østerlarsker Sogn
Østerlars Kirke
19:30
 
Østerlars Præstegård, Gudhjemvej 28, 3760 Gudhjem
Østermarie Sogn
Østermarie Kirke
19:30
 
Sognegården, Godthåbsvej 33, 3751 Østermarie
Aaker Sogn og Pedersker Sogn
Aa Kirke og Sankt Peders Kirke
19:00
 
Aahuset , Gregersgade 5, 3720 Aakirkeby

EMDRUP:

Emdrup Sogn
 
Emdrup Kirke
 
17:30
 
Emdrup Kirke, Ved Vigen 7, 2400 København NV

FREDERIKSBERG:

Flintholm Sogn
Flintholm Kirke
19:00
 
Flintholm Kirke, Junggreensvej 14, 2000 Frederiksberg
Frederiksberg Sogn
Frederiksberg Kirke og Slotskirke
19:00
 
Menighedshuset, Pile Allé 3, 2000 Frederiksberg
Godthaabs Sogn
Godthaabskirken
19:00
 
Nyelandsvej 51, 2000 Frederiksberg
Lindevang Sogn
Lindevang Kirke
19:30
 
Lindevang Kirke, Hattensens Alle 12, 2000 Frederiksberg
Mariendal Sogn
Mariendal Kirke
19:00
 
Mariendal Kirke, Nitivej 17, 2000 Frederiksberg
Sct. Lukas Sogn
Sct. Lukas Kirke
17:00
 
Sct. Lukas Kirke, Chr. Richardts Vej 1, 1951 Frederiksberg
Sct. Thomas Sogn
Sct. Thomas Kirke
19:00
 
Sct. Thomas Kirke, Rolighedsvej 16, 2000 Frederiksberg
Skt. Markus Sogn
Skt. Markus Kirke
19:00
 
Skt. Markus Kirke, Skt. Markus Plads, 1921 Frederiksberg
Solbjerg Sogn
Solbjerg Kirke
19:00
 
Solbjerg Kirke, Howitzvej 30A, 2000 Frederiksberg

HUSUM:

Husum Sogn
Husum Kirke
17:00
 
Husum Kirke, Korsager Allé 14, 2700 Brønshøj
Husumvold Sogn
Husumvold Kirke
19:00
 
Husumvold Kirke, Gadelandet 25, 2700 Brønshøj

INDRE BY:

Frederiks Sogn
Marmorkirken
19:30
 
Sakristiet,  Frederiksgade 4, 1265 København K
Garnisons Sogn
Garnisonskirken
19:00
 
Garnisonskirken, Sct. Annæ Plads 4, 1250 København K
Helligånds Sogn
Helligåndskirken
19:00
 
Helligaandshuset, Valkendorfsgade 23, 1151 Kbh K
Holmens Sogn
Holmens Kirke
19:30
 
"Ubåden", Holmens Kanal 21, 1060 København K
Trinitatis Sogn
Trinitatis Kirke
19:00
 
Sognehuset, Pilestræde 67, 1112 København K
Vor Frue Sogn
Domkirken / Vor Frue Kirke
19:00
 
Domkirken, Fiolstræde 6, 1171 København K

NORDVEST OG NØRREBRO:

Ansgarkirkens Sogn
Ansgarkirken
17:00
 
Ansgarkirkens café (Bogfinkevej), Mågevej 33, 2400 København NV
Grøndals Sogn
Grøndalskirken
18:00
 
Grøndalskirken, Hulgårdsvej 2, 2400 København NV
Kapernaums Sogn
Kapernaumskirken
17:00
 
Kirkens Store Sal,  Frederikssundsvej 45, 2400 Kbh. NV
Tagensbo Sogn
Tagensbo Kirke
19:00
 
Landsdommervej 35, 2400 København NV
Anna Sogn
Anna Kirke
17:00
 
Anna Kirke, Bjelkes Allé 19-21, 2200 København N
Bethlehem Sogn
Bethlehemskirken
16:30
 
Menighedshuset, Tømrergade 9, 2200 København N
Blågårdens Sogn
Brorsons Kirke og Hellig Kors Kirke
16:30
 
Brorsons Kirke, Rantzausgade 49 , 2200 København N
Kingos Sogn
Kingos Kirke
19:00
 
Store Sal, Kingos Kirke, Bragesgade 35, 2200 København N
Simeon-Sankt Johannes Sogn
Sankt Johannes Kirke og Simeons Kirke
17:00
 
Sankt Johannes Gården, Blegdamsvej 1B, Blegdamsvej 1B, 2300 København S
Stefanskirken
Skt. Stefans Sogn
18:30
 
Menighedshuset Karmel, Vedbækgade 12, 2200 København N

NORDVEST, NØRREBRO OG TINGBJERG:

Ansgarkirkens Sogn
Ansgarkirken
17:00
 
Ansgarkirkens café (Bogfinkevej), Mågevej 33, 2400 København NV
Grøndals Sogn
Grøndalskirken
18:00
 
Grøndalskirken, Hulgårdsvej 2, 2400 København NV
Kapernaums Sogn
Kapernaumskirken
17:00
 
Kirkens Store Sal,  Frederikssundsvej 45, 2400 Kbh. NV
Tagensbo Sogn
Tagensbo Kirke
19:00
 
Landsdommervej 35, 2400 København NV
Anna Sogn
Anna Kirke
17:00
 
Anna Kirke, Bjelkes Allé 19-21, 2200 København N
Bethlehem Sogn
Bethlehemskirken
16:30
 
Menighedshuset, Tømrergade 9, 2200 København N
Blågårdens Sogn
Brorsons Kirke og Hellig Kors Kirke
16:30
 
Brorsons Kirke, Rantzausgade 49 , 2200 København N
Kingos Sogn
Kingos Kirke
19:00
 
Store Sal, Kingos Kirke, Bragesgade 35, 2200 København N
Simeon-Sankt Johannes Sogn
Sankt Johannes Kirke og Simeons Kirke
17:00
 
Sankt Johannes Gården, Blegdamsvej 1B, Blegdamsvej 1B, 2300 København S
Stefanskirken
Skt. Stefans Sogn
18:30
 
Menighedshuset Karmel, Vedbækgade 12, 2200 København N
Tingbjerg Sogn
Tingbjerg Kirke
17:30
 
Tingbjerg Kirke, Langhusvej 1, 2700 Brønshøj

VALBY OG VANLØSE:

Valby
Timotheus Sogn
Timotheuskirken
17:00
 
Thimotheuskirken, Christen Bergs Allé 5, 2500 Valby
Valby
Valby Sogn
Jesuskirken
18:00
 
Sognegården, Skovbogårds Allé 11, 2500 Valby
Valby
Valby Søndre Sogn
Johannes Døbers Kirke og Margrethekirken
17:00
 
Johannes Døbers Kirke, Trekronergade 12, 2500 Valby
Valby
Vigerslev Sogn
Vigerslev Kirke
19:30
 
Vigerslev Kirke, Lykkebovej 1, 2500 Valby
Valby
Aalholm Sogn
Aalholm Kirke
19:00
 
Aalholm Kirke, Bramslykkevej 18B, 2500 Valby
Vanløse
Advents Sogn
Adventskirken
19:00
 
Adventskirken, Sallingvej 90, 2720 Vanløse
Vanløse
Hyltebjerg Sogn
Hyltebjerg Kirke
19:00
 
Hyltebjerggård, Linde Allé 33, 2720 Vanløse
Vanløse
Vanløse Sogn
Vanløse Kirke
19:30
 
Sognehuset, Ålekistevej 156, 2720 Vanløse

VESTERBRO:

Vesterbro Sogn
Kirkerne på Vesterbro
18:00
 
Enghave Kirke, Sønder Boulevard 120, 1720 København V

ØSTERBRO OG NORDHAVN:

Aldersro Sogn
Taksigelseskirken
19:30
 
Taksigelseskirken, Jagtvej 165, 2100 København Ø
Davids Sogn
Davidskirken
19:30
 
Davids kirke, Koldinggade 11, 2100 Østerbro
Fredens-Nazaret Sogn
Fredens Kirke og Nazaret Kirke
19:00
 
Nazaret Kirke, Ryesgade 105B, 2100 København Ø
Hans Egedes Sogn
Hans Egedes Kirke
18:00
 
Hans Egedes Kirke, Vardegade 14, 2100 København Ø
Kastels Sogn
Kastelskirken
19:00
 
Kastelskirken, Kastellet 15, 2100 København Ø
Kildevælds Sogn
Kildevældskirken
19:00
 
I kirkens krypt, Ved Kildevældskirken 2, 2100 København Ø
Lundehus Sogn
Lundehuskirken
18:00
 
Lundehus Kirke, Strødamvej 1, 2100 København Ø
Rosenvængets Sogn
Frihavnskirken og Lutherkirken
19:00
 
Lutherkirken, Randersgade 3, 2100 Københavns Ø
Sankt Jakobs Sogn
Sankt Jakobs Kirke
17:00
 
Sognegården, Østerbrogade 59, 2100 København Ø
Sankt Pauls Sogn
Sankt Pauls Kirke
17:00
 
Sankt Pauls Kirke, Sankt Pauls Plads, 1314 København K
Sions Sogn
Sions Kirke
19:00
 
Sions Kirke, Østerbrogade 192, 2100 København Ø
Østervold Sogn
Esajas Kirke
19:00
 
Esajas Kirke, Malmøgade 14, 2100 København Ø