Fortsæt til hovedindholdet
Nyheder
Nyheder

Lad de små børn komme til sognegården

Coronapandemien betyder, at skoler og institutioner mangler plads, og her kan kirken hjælpe ved at udlåne de lokaler, som ikke bliver brugt. 

Sankt Thomas Kirke på Frederiksberg

Sankt Thomas Kirke er en af de kirker, der i dag hjælper institutioner med lokaler. Arkivfoto: Sille Arendt.

Af Henrik Dons Christensen

“Det har været en kæmpehjælp, at vi har måttet låne en sal i Frihavnskirken”.

Det er udelukkende roser og lettelse, man hører i telefonrøret, når man spørger Doris Larsen, der er leder i børnehaven Rosenborg på Østerbro.

Ved at låne et lokale i Østerbrokirken kan ti af deres børn blive passet, og 10 hold forældre komme på arbejde og igen skabe et strejf af hverdag i familierne.

Det er ikke let at finde plads til byens børn i institutionerne. En stor del af børnehaverne og vuggestuerne har nemlig ikke den fornødne fire kvadratmeter pr barn, og det betyder, at der er en del børn, der ikke kan blive passet ude, selv om institutionerne har fået at vide oppefra, at de skal åbne.

Selvfølgeligt at hjælpe

Men her kan kirkerne gøre en forskel, og flere har allerede været tidligt ude.Selv om kirkerne er lukkedeog begivenheder aflyst, så må kirkens lokaler bruges af børn. For hvor et kirkerum skal stå til rådighed for begravelser, bisættelser og kirkelige handlinger, bliver kirkens andre lokaler ikke i samme omfang brugt, og det giver et håb for byens børn og deres forældre.

På Frederiksberg kan man derfor ved Sankt Thomas Kirke finde børnehavebørn i deres lokaler. 

“For mig er det selvfølgeligt, at vi låner lokalerne ud, og det har foregået helt uproblematisk, “ siger sognepræst Vibeke Døssing.

Kirkens lokaler anvendes som det sted, hvor forældre afleverer og henter deres børn, således at forældre ikke kommer ind i institutionen. Indtil videre gælder ordningen, indtil lokalerne igen skal bruges.

“Når tiden er for genåbning, må vi se, hvad der skal gøres. Lige nu varmer det at hjælpe til i det logistiske helvede, institutionerne står i,” siger sognepræst Vibeke Døssing.

Den samme holdning har de i nabosognet. I Mariendal kirke skyndte man sig at rykke, da Frederiksberg Kommune viste interesse for at låne to lokaler.

Den lokale skole på Duevej manglede lokaler til 5. klasserne.

“Normalt har vi et aktivt sogn, hvor der er foredrag og babysalmesang i lokalerne, men nu står de tomme, så personligt synes jeg, at det er godt, at vi kan bidrage til fællesskabet. I gamle dage var skolerne jo ofte kirkens virksomhed, så hvorfor ikke nu?” siger Bjarne Erbo Grønfeldt, der er menighedsrådsformand i Mariendal Kirke.

Og selv om der kun kan være få børn i lokalerne, kan hjælpen række langt, siger Doris Larsen på Østerbro, som stadig jager lokaler i sit lokalområde. Især de mindste børn har ikke de store krav.

“Alt, vi skal bruge, er et lokale og så et tilknyttet toilet med håndvask. Vi er ofte på tur, så rummet skal egentlig blot fungere som base på de regnvejrsdage, vi heldigvis har været forskånet for.”